Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEU-EB2C220
Panasonic Electronic Components EEU-EB2C220
Part Number
EEU-EB2C220
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    0.39500/pcs
  • 10 pcs
    0.27950/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberEEU-EB2C220
Part StatusActive
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency258.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency470mA @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)