Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEU-EB1H331B
Panasonic Electronic Components EEU-EB1H331B
Part Number
EEU-EB1H331B
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    0.13598/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberEEU-EB1H331B
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency293mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency380.9mA @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)