Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors EEF-UD0D331R
Panasonic Electronic Components EEF-UD0D331R
Part Number
EEF-UD0D331R
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 2V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Product Parameter
Part NumberEEF-UD0D331R
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)