Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEE-TK1C331UP
Panasonic Electronic Components EEE-TK1C331UP
Part Number
EEE-TK1C331UP
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    0.23901/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberEEE-TK1C331UP
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency175.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency270mA @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)