Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEE-TG1A331P
Panasonic Electronic Components EEE-TG1A331P
Part Number
EEE-TG1A331P
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Panasonic Corporation
    0.20100/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberEEE-TG1A331P
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency175.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency270mA @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)