Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEE-TC1V101P
Panasonic Electronic Components EEE-TC1V101P
Part Number
EEE-TC1V101P
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Panasonic Corporation
    0.17845/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberEEE-TC1V101P
Part StatusActive
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency266.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)