Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEE-HDV470XAP
Panasonic Electronic Components EEE-HDV470XAP
Part Number
EEE-HDV470XAP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Panasonic Corporation
    0.08382/pcs
  • 900 pcs
Product Parameter
Part NumberEEE-HDV470XAP
Part StatusActive
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current - Low Frequency57mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency96.9mA @ 10kHz
Impedance2 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)