Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEE-HD1E101AP
Panasonic Electronic Components EEE-HD1E101AP
Part Number
EEE-HD1E101AP
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Panasonic Corporation
    0.15810/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberEEE-HD1E101AP
Part StatusActive
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current - Low Frequency130mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency221mA @ 10kHz
Impedance1.5 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)