Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEE-HC1H3R3R
Panasonic Electronic Components EEE-HC1H3R3R
Part Number
EEE-HC1H3R3R
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Product Parameter
Part NumberEEE-HC1H3R3R
Part StatusActive
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current - Low Frequency16mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency27.2mA @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)