Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEE-HBJ152UAP
Panasonic Electronic Components EEE-HBJ152UAP
Part Number
EEE-HBJ152UAP
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
Panasonic Corporation
    0.17653/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberEEE-HBJ152UAP
Part StatusActive
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current - Low Frequency290mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency493mA @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)