Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEE-HAE101XAP
Panasonic Electronic Components EEE-HAE101XAP
Part Number
EEE-HAE101XAP
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Panasonic Corporation
    0.06804/pcs
  • 900 pcs
Product Parameter
Part NumberEEE-HAE101XAP
Part StatusActive
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current - Low Frequency91mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency154.7mA @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)