Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEE-HA1H2R2AR
Panasonic Electronic Components EEE-HA1H2R2AR
Part Number
EEE-HA1H2R2AR
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Product Parameter
Part NumberEEE-HA1H2R2AR
Part StatusActive
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current - Low Frequency16mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency27.2mA @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)