Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEE-HA1C221P
Panasonic Electronic Components EEE-HA1C221P
Part Number
EEE-HA1C221P
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    0.12086/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberEEE-HA1C221P
Part StatusActive
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current - Low Frequency210mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency357mA @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)