Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEE-FP1A221AP
Panasonic Electronic Components EEE-FP1A221AP
Part Number
EEE-FP1A221AP
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Product Parameter
Part NumberEEE-FP1A221AP
Part StatusActive
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current - Low Frequency325mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency500mA @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)