Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEE-FK0J331XP
Panasonic Electronic Components EEE-FK0J331XP
Part Number
EEE-FK0J331XP
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Panasonic Corporation
    0.07551/pcs
  • 900 pcs
Product Parameter
Part NumberEEE-FK0J331XP
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency210mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency280mA @ 100kHz
Impedance340 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)