Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEE-FC1V101AP
Panasonic Electronic Components EEE-FC1V101AP
Part Number
EEE-FC1V101AP
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Panasonic Corporation
    0.15591/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberEEE-FC1V101AP
Part StatusActive
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current - Low Frequency502.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency670mA @ 100kHz
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)