Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEE-2AA220UP
Panasonic Electronic Components EEE-2AA220UP
Part Number
EEE-2AA220UP
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD
Panasonic Corporation
    0.10847/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberEEE-2AA220UP
Part StatusActive
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency70mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency93.5mA @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)