Home Product Index Capacitors Film Capacitors ECW-FD2W684K
Panasonic Electronic Components ECW-FD2W684K
Part Number
ECW-FD2W684K
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 450VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Film Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    0.30000/pcs
  • 10 pcs
    0.21100/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberECW-FD2W684K
Part StatusActive
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.264" W (17.50mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)