Home Product Index Capacitors Film Capacitors ECW-F4474JB
Panasonic Electronic Components ECW-F4474JB
Part Number
ECW-F4474JB
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Film Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
In Stock 112 pcs
    0.86000/pcs
  • 10 pcs
    0.69400/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberECW-F4474JB
Part StatusActive
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.571" W (23.00mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)