Home Product Index Capacitors Film Capacitors ECQ-E2684JB
Panasonic Electronic Components ECQ-E2684JB
Part Number
ECQ-E2684JB
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Film Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
In Stock 972 pcs
    0.31500/pcs
  • 10 pcs
    0.23300/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberECQ-E2684JB
Part StatusActive
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.484" L x 0.287" W (12.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.539" (13.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)