Home Product Index Capacitors Film Capacitors ECQ-E2223KF
Panasonic Electronic Components ECQ-E2223KF
Part Number
ECQ-E2223KF
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Film Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    0.14500/pcs
  • 10 pcs
    0.10100/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberECQ-E2223KF
Part StatusActive
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.173" W (10.30mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)