Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors ECO-S2AP152DA
Panasonic Electronic Components ECO-S2AP152DA
Part Number
ECO-S2AP152DA
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    1.88000/pcs
  • 10 pcs
    1.51450/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberECO-S2AP152DA
Part StatusObsolete
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)155 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency2.57A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.956A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)