Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors ECK-THC471MB
Panasonic Electronic Components ECK-THC471MB
Part Number
ECK-THC471MB
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP CER 470PF 250VAC Y5P 2-SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberECK-THC471MB
Part StatusObsolete
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Features-
RatingsY1
ApplicationsSafety
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.268" L x 0.177" W (6.80mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)