Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors ECK-TFC101KB
Panasonic Electronic Components ECK-TFC101KB
Part Number
ECK-TFC101KB
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP CER 100PF 250VAC Y5P SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberECK-TFC101KB
Part StatusObsolete
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Features-
RatingsY2
ApplicationsSafety
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.224" L x 0.177" W (5.70mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)