Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors ECK-ATS222ME
Panasonic Electronic Components ECK-ATS222ME
Part Number
ECK-ATS222ME
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberECK-ATS222ME
Part StatusObsolete
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Features-
RatingsX1, Y2
ApplicationsSafety
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)0.532" (13.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)