Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors ECJ-1VB2A331K
Panasonic Electronic Components ECJ-1VB2A331K
Part Number
ECJ-1VB2A331K
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP CER 330PF 100V X7R 0603
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberECJ-1VB2A331K
Part StatusObsolete
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)