Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors ECA-2WHG2R2
Panasonic Electronic Components ECA-2WHG2R2
Part Number
ECA-2WHG2R2
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    0.24000/pcs
  • 10 pcs
    0.16900/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberECA-2WHG2R2
Part StatusActive
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency29mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency43.5mA @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.532" (13.50mm)