Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors ECA-2AM100
Panasonic Electronic Components ECA-2AM100
Part Number
ECA-2AM100
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    0.11000/pcs
  • 10 pcs
    0.07400/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberECA-2AM100
Part StatusActive
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency119mA @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)