Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors ECA-0JM331B
Panasonic Electronic Components ECA-0JM331B
Part Number
ECA-0JM331B
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Product Parameter
Part NumberECA-0JM331B
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency510mA @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)