Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps ALE74F24
Panasonic Electric Works ALE74F24
Part Number
ALE74F24
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    0.96300/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberALE74F24
Part StatusActive
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time20ms
Release Time25ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)