Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors 6SVPC100M
Panasonic Electronic Components 6SVPC100M
Part Number
6SVPC100M
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Product Parameter
Part Number6SVPC100M
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Applications-
Ripple Current - Low Frequency107.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.15A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)