Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors 4SEPC560MX
Panasonic Electronic Components 4SEPC560MX
Part Number
4SEPC560MX
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V T/H
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    0.52500/pcs
  • 10 pcs
    0.40000/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number 4SEPC560MX
Part Status Active
Type Polymer
Capacitance 560µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4V
ESR (Equivalent Series Resistance) 7 mOhm
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 305mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 6.1A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)