Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors 35SVPD47M
Panasonic Electronic Components 35SVPD47M
Part Number
35SVPD47M
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 35V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    0.53478/pcs
  • 400 pcs
    0.53478/pcs
  • 800 pcs
Product Parameter
Part Number35SVPD47M
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency57.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.15A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)