Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors 35SVPD22M
Panasonic Electronic Components 35SVPD22M
Part Number
35SVPD22M
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 35V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    0.46525/pcs
  • 400 pcs
    0.46525/pcs
  • 800 pcs
Product Parameter
Part Number35SVPD22M
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency35mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency700mA @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)