Home Product Index Capacitors Tantalum - Polymer Capacitors 2TPF330M6
Panasonic Electronic Components 2TPF330M6
Part Number
2TPF330M6
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP TANT POLY 330UF 2V 2917
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum - Polymer Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Product Parameter
Part Number 2TPF330M6
Part Status Active
Capacitance 330µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 6 mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Lead Spacing -
Manufacturer Size Code D2E
Features General Purpose
Related Products
2TP1-2
Manufacturer: Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description: SWITCH ROCKER DPST 15A 125V
In Stock: 0
RFQ 81.38500/pcs
2TP1-31
Description: SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V
In Stock: 0
RFQ 56.37500/pcs
2TP1-50
Description: SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
2TP1-10
2TP1-61
Description: SWITCH ROCKER DPST-NO 10A 125V
2TP1-21
2TP1-1
2TP1-7
2TP1-5
2TP1-3