Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors 2SEPC390M
Panasonic Electronic Components 2SEPC390M
Part Number
2SEPC390M
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 2.5V T/H
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    0.65500/pcs
  • 10 pcs
    0.51650/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number2SEPC390M
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency195mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency3.9A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)