Home Product Index Capacitors Tantalum - Polymer Capacitors 2R5TPF470M7L
Panasonic Electronic Components 2R5TPF470M7L
Part Number
2R5TPF470M7L
Description
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917
Product Parameter
Part Number2R5TPF470M7L
Part StatusActive
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)