Home Product Index Capacitors Tantalum - Polymer Capacitors 2R5TPF330M7L
Panasonic Electronic Components 2R5TPF330M7L
Part Number
2R5TPF330M7L
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum - Polymer Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Product Parameter
Part Number2R5TPF330M7L
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)