Home Product Index Capacitors Tantalum - Polymer Capacitors 2R5TPE330MF
Panasonic Electronic Components 2R5TPE330MF
Part Number
2R5TPE330MF
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum - Polymer Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Product Parameter
Part Number2R5TPE330MF
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)