Home Product Index Capacitors Tantalum - Polymer Capacitors 2R5TPE220MLB
Panasonic Electronic Components 2R5TPE220MLB
Part Number
2R5TPE220MLB
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum - Polymer Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Product Parameter
Part Number2R5TPE220MLB
Part StatusActive
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)