Home Product Index Capacitors Tantalum - Polymer Capacitors 2R5THC220M
Panasonic Electronic Components 2R5THC220M
Part Number
2R5THC220M
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 2917
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum - Polymer Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Product Parameter
Part Number2R5THC220M
Part StatusActive
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm @ 100kHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)