Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors 2R5SVPC560M
Panasonic Electronic Components 2R5SVPC560M
Part Number
2R5SVPC560M
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2.5V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Product Parameter
Part Number2R5SVPC560M
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Applications-
Ripple Current - Low Frequency175mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency3.5A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)