Home Product Index Capacitors Tantalum - Polymer Capacitors 10TPC100M
Panasonic Electronic Components 10TPC100M
Part Number
10TPC100M
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum - Polymer Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Product Parameter
Part Number10TPC100M
Part StatusActive
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)