Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors 10SVPC68M
Panasonic Electronic Components 10SVPC68M
Part Number
10SVPC68M
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 10V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Product Parameter
Part Number10SVPC68M
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Applications-
Ripple Current - Low Frequency98.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.97A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)