Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SMF17AT1
ON Semiconductor SMF17AT1
Part Number
SMF17AT1
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SOD123FL
Product Parameter
Part NumberSMF17AT1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.2A
Power - Peak Pulse200W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)