Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SMDA12CDR2G
ON Semiconductor SMDA12CDR2G
Part Number
SMDA12CDR2G
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
TVS DIODE 12VWM 24VC 8SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
ON Semiconductor
Product Parameter
Part NumberSMDA12CDR2G
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels4
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency120pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)