Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single NRVTSA4100ET3G
ON Semiconductor NRVTSA4100ET3G
Part Number
NRVTSA4100ET3G
Description
DIODE REC SCHOTTKY 100V 4A SMA
Product Parameter
Part NumberNRVTSA4100ET3G
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If680mV @ 4A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F55pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C