Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single NRVTS12120EMFST1G
ON Semiconductor NRVTS12120EMFST1G
Part Number
NRVTS12120EMFST1G
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 12A 5DFN
Product Parameter
Part NumberNRVTS12120EMFST1G
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If830mV @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr55µA @ 120V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN, 5 Leads
Supplier Device Package5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C