Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single NRVTS12100EMFST1G
ON Semiconductor NRVTS12100EMFST1G
Part Number
NRVTS12100EMFST1G
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 12A 5DFN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
ON Semiconductor
Product Parameter
Part NumberNRVTS12100EMFST1G
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If730mV @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr55µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN, 5 Leads
Supplier Device Package5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C