Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Voltage Reference LM285D-2.5
ON Semiconductor LM285D-2.5
Part Number
LM285D-2.5
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Voltage Reference
ON Semiconductor
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberLM285D-2.5
Part StatusObsolete
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±1.5%
Temperature Coefficient80ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz120µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode30µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)